Údržba a péče o kámen

Výhodou kamene je, nenáročná údržba a jeho obnovitelný povrch. (dá se opět vyleštit nebo zbrousit).

Jako o každý přírodní materiál je potřeba i kameni věnovat alespoň minimální péči. Výhodou kamene je, nenáročná údržba a jeho obnovitelný povrch. (dá se opět vyleštit nebo zbrousit).

Kámen je stejně jako řada dalších přírodních materiálů pórovitý, a to znamená, že může vsakovat vodu a jiné tekutiny. Jestliže chceme nasákavosti zabránit, je potřeba kámen impregnovat.

Impregnace

Většina kameníků (výrobců) by Vám měla poradit, zda je daný výrobek potřeba impregnovat a doporučit Vám správnou impregnaci, nebo nejčastěji předat dílo již impregnované.

Impregnace je důležitá především na pulty, pracovní kuchyňské desky, umyvadlové desky a některé druhy dlažeb (všechny kameny u kterých hrozí nasáknutí barevnými tekutinami jako např. voda, víno, káva, olej apod.). Pro impregnaci kamene v kuchyni existuje řada dodavatelů (Např. Akemi, Tenax, Saxo, atd.), u kterých zakoupíte impregnace netoxické schválené a vhodné pro styk s potravinami.

Každý kámen je jiný a jejich vlastnosti se mohou lišit, správný druh impregnace je lepší nechat si doporučit odborníkem, abyste předešli případným starostem.

Obnovu Impregnace je doporučeno provádět po 2 – 5 letech v závislosti na míře použití povrchu a použitého druhu kamene.

Mytí kamene

Kámen se dá udržovat jako většina ostatních ploch. Stačí ho omývat Mýdlovou vodou, jarem za pomocí houbičky nebo hadru. Venkovní prostory jako fasády, dlažby apod. lehce očistíte kartáčem nebo tlakem vody.

Odborné čištění kamene

V případě, že dojde k znečištění kamene např. Graffiti, rzí, olejem anebo jinou tekutinou po nesprávném použití impregnace existuje řada prostředků a odborných postupů čištění kamene.

V těchto případech je, ale vždy nutné obrátit se co nejdříve na odborníky nebo Vaše dodavatele kamene.

Máte k tomuto tématu nějaké otázky nebo komentáře. Neváhejte se nás zeptat prostřednictvím kontaktního formuláře.