Jak probíhá výroba pracovní kuchyňské desky z kamene

Cesta přírodního kamene do vašich domovů začíná jeho těžbou, která probíhá v nejrůznějších koutech světa. Mezi nejbohatší regiony na výskyt nepřeberného množství barevných žul patří Indie, Jižní Amerika a Afrika.

Těžba kamene v lomech

V lomech se skála odvrtává nebo odstřeluje dynamitem na jednotlivé žulové bloky. Po vytěžení se bloky přepraví k řezání a dalším úpravám do továren na zpracování kamene.

Zpracování bloků na desky

Továrny nařežou velké kamenné bloky pomocí katrů (velkých pil) na jednotlivé desky o různých tloušťkách. Tento proces obvykle trvá 1-2 dny podle tvrdosti daného kamene. Po nařezání se desky zkontrolují a vyleští nebo jinak zpracují do finální povrchové úpravy.

Řezání kamene

Řezání kamene

4 nejčastější typy úpravy povrchu

  • Leštění – nejoblíbenější povrchová úprava
  • Broušení – pro dosažení matného vzhledu
  • Antik nebo leather – kartáčovaný matný povrch, který kámen uzavře a zároveň kopíruje jeho přírodní texturu
  • Opalování, pískování – hrubé povrchové úpravy používané zejména pro exteriéry (schody, chodníky nebo fasády)

Přeprava na sklady dodavatelů

Po vyleštění se kamenné desky naloží do kontejnerů a odešlou zpracovatelům do celého světa. V jejich skladech se následně vyloží a uskladní, abyste si z nich mohli vybrat ten nejvhodnější kámen a odstín pro vaši kuchyňskou desku, parapet, schody a řadu jiných výrobků.

Nařezání desky na míru

V případě výroby kuchyňské pracovní desky následuje zaměření kuchyně u vás doma. Ve výrobě se poté přenáší šablona na vámi vybranou desku, která je nařezána do požadovaných formátů. Výroba pokračuje leštěním hran desky a vyřezáním otvorů pro dřez a varnou desku. TIP: Podívejte se na video o výrobě kamenných kuchyňských desek

[tube]http://www.youtube.com/v/NNQ8DOpjSIo?fs=1[/tube]

Posledním krokem celého procesu, který začal odvrtáním žulového bloku ze skály na druhé straně světa, je usazení a montáž kuchyňské desky u vás doma. Stane se tak dominantou vaší kuchyně a bude ji zdobit po mnoho dalších let.